Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty) hakkında her şey


Mine Keskin

Mine Keskin

Okunma 21 Mayıs 2020, 13:22

Karın germe ameliyatı (Abdominoplasty) karın estetiği ve göbek estetiği ameliyatları içerisinde en etkili olan yöntemdir. Hamilelik karın bölgesini deformeye uğratır. Düz deri görünümünü tehlikeye atar. Özellikle ikinci, üçüncü doğumlarda, ikiz gebeliklerde ve çok kilo alınan hamileliklerde deforme oranı daha da yüksek sonuçlar verir. Karın derisi bollaşır, yırtılmalar ve çatlaklar oluşur. Karın duvarını oluşturan bağ dokusu sıkılığını kaybeder ve karın duvarı öne doğru şişmeye ve çıkıntılı bir yapıya dönüşmeye başlar.

Hamilelik sırasında vücudunuzda meydana gelen önemli değişiklikler öz güven sorunu ve görüntünüzün değişimiyle ilgili hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir. Özellikle karın bölgesindeki sorunlar çözümlenemez gibi gelse de; aslında karın germe estetiği ile bu problemi ortadan kaldırmak mümkündür. Karın germe ameliyatının, hamilelik sonrası karın görünümünü iyileştirmesine yardımcı olabileceği farklı yollar bulunuyor. İşte bu yollardan bazıları;

Karın Germe Ameliyatı Ayrılmış Karın Kasları Onarır;

Karın kasları eski haline bir sürece dayalı olarak ve durağan bir halde gelmesi mümkün olmayan kas bölgesidir. Bunu ancak cerrahi bir müdahale ile başarmak mümkündür. Karın germe estetiği gevşek ve ayrılmış olan karın kaslarını onarımını sağlar. Hamilelik sırasında gerilmeye dayalı yırtılma ve çatlaklar Karın germe estetik operasyonu sayesinde büyük ölçüde giderilir. Hakimiyetini kaybeden deriden kurtulan bölge daha kısa süre de onarılır ve eski dinamizmine kavuşur.

Karın Germe Ameliyatı Gereksiz Cildi Giderir

Kendi genetik özelliklerine bağlı olarak, ciltte gevşeklik sizi tartıdaki sayıdan daha kilolu gösterebilir. Sarkmış bir cilt kişinin kendisini güzel hissetmemesine neden olur. Karın germe estetiği ile fazla cildi çıkarmak ve germek mümkün. Bu sayede vücutta ki görüntü bütünlüğünü bozan kısımlar giderilir. Bollaşan ve sarkan deri yerine sıkı ve düz bir karın görünümü elde edilir. Öz güven, psikolojik ve fiziksel tatmin artar.

Karın Germe Ameliyatı Çatlak -Yırtılma İzlerini Yok Eder

Plastik cerrahınız, kesilen deride varsa, karında gerginlik izlerini azaltabilir. Genetik, çatlama izlerinin ciddiyeti açısından da geçerlidir. Bu nedenle, bu çirkin izlerden dolayı bedenlerinden rahatsız olan kişiler, karın germe estetiğinin bu ek yararını dikkate almalılar.

Hamilelik ve aşırı kilo alımı durumunda karında ki artan gerginlik derinin içerisinde bulunan ve sağlamlığını sağlayan kolajen iplikçiklerini yırtmaya başlar. Özellikle karın alt tarafında görülen bu yırtıklar deri yüzeyinde çatlaklar olarak gözlemlenir. Bu problemler,  Karın Germe Estetik Operasyonu sayesinde ortadan kaldırılır. Düz ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Karın Germe Ameliyatı Kozmetik Faydaları

Bu ameliyatta sezaryen izi seviyesinden yanlara doğru bir yörünge üzerinden göbek deliğine kadar uzanan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan ölü deri alınıyor. Göbek deliği yukarısında bulunan boş deri gerilerek aşağıya indiriliyor. Göbek deliği ise yeniden toparlanıyor. Eğer gerekiyorsa karın etrafındaki fazla yağlar da bu işlem sırasında liposuction yöntemi sayesinde alınabilir. Kozmetik bir sonuç elde etmek isteyenler için mantıklı bir seçim olacaktır.

Hamilelik Sonrası Karın ve Bel Bölgesi Germe Ameliyatı

Karın kasları orta hattan kenara doğru kayarak bebeğe yer açmaya çalışıyorlar ama doğum sonrası eski performansa dönemiyorlar. Dolayısı ile karın duvarında bir esneklik ve öne doğru çıkıntılaşıyor ve şişkinlik görüntüsü oluşuyor. Ciltte, özellikle alt karında oluşan çatlaklar ve bel bölgesine doğru uzanan yırtılmalar karın germe ameliyatı sayesinde gideriliyor. Birçok kadın doğum sonrası eski kiloya dönemiyor. Vücutta kalan bu fazla kilolar en çok karın bölgesi, bel, basen, kalça ve üst bacaklarda birikiyor. Bu yağlanma sonucu sadece göbek deliği ve etrafında değil ve belde ve kasıklarda da sarkma, buruşma, yırtılma gözlemleniyor. Karın germe ameliyatı sayesinde giderilir.

Karın Germe Ameliyatı İçin Doğru Zaman

Doğum sonrası için ideal zaman doğumdan sonra ki birinci yıl sonu. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak belirlenip, buna göre müdahale ediliyor. Bu ameliyat daha sonraki hamilelikler için bir sorun oluşturmuyor. Fakat hemen sonrasında her hangi bir gebelik söz konusu olacaksa ertelenmesi daha doğrudur. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar oluşur bu yüzden tekrarlamaması adına doğru karar vermek, zamanlama ve kararlılık önemlidir.

Karın Germe Ameliyatında Nadir Sorunlar;

Cilt kaybı; karın germe ameliyatında en nadir komplikasyon olmasına rağmen görülebilecek komplikasyonlar arasında bulunur. Bu bir germe ameliyatı olduğu için deri katmanlarına yük binecektir ve deride ki kan dolaşımı bozulabilir. Ameliyat sonrası sigara kullanımı, deriye zarar vereceğinden önerilmez. Deri koyu renk sert bir şekil alacaktır ve uzun süre pansuman yapılması gerekecektir. Doğru pansumanlar sayesinde bu tür problemler genellikle tahminlere göre daha iyi iyileşir. İhmal edilmemesi sigara ve alkol kullanımına kısa vadede başlanılmaması gerekmektedir. Ameliyattan sonraki ilk iki hafta en kritik olan dönemdir. Bu dönemde komplikasyonlar farklılık gösterir. Normalin dışında ki tüm durumlar için uzman kişiyle iletişim haline geçilmelidir.

Mine Keskin - Mayıs 2020

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özge - 3 ay önce
Mine hanım yazınızı çok beğendim karın bölgemde sarkmalar bu ameliyatla tamamen gıdermi?
Avatar
Yağmur - 3 ay önce
Herkesin okuyunca anlayabileceği bir şekilde anlatmışsınız..
Teşekkürler :)